Kolposkopia
Zostaw odpowiedźKolposkopia jest jednym z najważniejszych badań ginekologicznych, pomaga w szybkim zdiagnozowaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, zmian w obrębie pochwy i sromu. Wykonuje się ją zazwyczaj po uzyskaniu niejednoznacznego lub nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego.
Jak wygląda badanie z użyciem kolposkopu?
Całkiem podobnie do normalnego badania ginekologicznego z użyciem wziernika [jak do pobrania cytologii]. Całe to duże i groźnie wyglądające urządzenie ma za zadanie dobrze uwidocznić powierzchnię szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu. Urządzenie nie dotyka ciała pacjentki [jak taka „luneta”] . Pacjentka siedzi normalnie na fotelu ginekologicznym, a urządzenie stoi przed nią. Lekarz ogląda badaną powierzchnię z użyciem kolorowych filtrów, a następnie po posmarowaniu jej roztworem kwasu octowego i płynu Lugola. Dzięki temu lepiej uwidaczniają się chore miejsca. Po ich zidentyfikowaniu możliwe jest pobranie drobnych wycinków [mało inwazyjna procedura, praktycznie niebolesna].
Jak prawidłowo przygotować się do kolposkopii?
Na badanie najlepiej zgłosić się po miesiączce, a przed owulacją – w tzw. I fazie cyklu. Kilka dni przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków seksualnych i irygacji pochwy.
Ile trwa badanie?
Kilka do kilkunastu minut.
Czy badanie boli?
Nie. Może powodować nieznaczny dyskomfort [głównie wziernik za to odpowiada], a w czasie pobrania wycinków może wystąpić pieczenie. Po zabiegu pacjentka normalnie opuszcza gabinet, nie potrzebuje pomocy, identycznie jak po badaniu ginekologicznym. Jeżeli występują bóle brzucha, podobne do miesiączkowych, może zastosować ibuprom.